Co je Tag?

Výraz tag (štítek, značka) má v souvislosti s tvorbou webových stránek dva významy. Jednak se jedná o část kódu HTML, který ohraničuje jeden element, například značka ohraničující tučný text (<strong>Pozor, důležité!<strong>) nebo značka ukončující řádek v rámci odstavce (<br />). Tag může mít přiřazeny atributy, které určují další vlastnosti elementu, například velikost písma, řádkování, odsazení, zarovnání, barvu textu, barvu pozadí, alternativní text apod.

Druhý význam se týká obsahu. Tagy se označují například blogové příspěvky nebo fotografie. Redakční systém, který takto označkovaný obsah zobrazuje, potom může texty nebo obrázky se stejnými tagy řadit k sobě a usnadnit tak návštěvníkovi orientaci na příslušném webu. Na tagy berou ohledy i vyhledávače, které je mohou zařadit mezi klíčová slova spojená s příslušnou stránkou nebo obrázkem. Jeden objekt přitom může spadat do několika skupin, v tom případě jej lze označit více tagy, které všechny charakterizují jeho obsah.

Štítky se mohou používat i na rozsáhlých diskusních webech k označování jednotlivých témat probíraných diskutujícími. Pomocí tagů lze pak vytvářet paralelní navigační struktury konkrétního serveru pomocí tzv. tag clouds.