Co je Podcasting?

Podcasting – název vznikl spojením iPod a Broadcasting. Jedná se o pojmenování technologie pro šíření rozhlasových programů a dalšího zvukového obsahu na žádost posluchače. Podcasting umožňuje poslech souborů – podcastů a automaticky přenáší soubory například ve formátu MP3.
Méně užívaná synonyma pro podcasting: audioRSS, RSScasting, blogcasting, webcasting nebo audioblogging. RSS čtečky se používají ke sledování toho, co je na webu nového. Stejně jako technologie RSS, je podcasting významným marketingovým nástrojem, který používají např. rádia (u nás např.Český rozhlas).

Významnou výhodou technologie podcastingu ve srovnání s manuálním stahováním zvukových dokumentů je to, že umožňuje procházet na jednom místě seznamem stávajících programů a automatické aktualizace nových souborů.
Otcem podcastingu je Adam Curry, který v roce 2004 přišel s myšlenkou, jak přenést do iPodu z internetu soubory MP3.

Samozřejmě také v oblasti reklamy je podcasting významným a atraktivním nástrojem.
Podcasting, jehož obsahem je zpravidla název a kratší obsah a zvuková nahrávka (nebo také video) je do jisté míry konkurencí televize a rádia s výhodami, že si uživatel může stažené soubory z počítače kdykoliv přehrát na jakémkoliv mobilním zařízení – přehrávači, mobilu, tabletu atd.