Co je PHP?

PHP je zkratkou Hypertext Preprocessor (dříve Personal Home Page). PHP je velmi rozšířeným skriptovacím programovacím jazykem, který umožňuje pohodlně ukládat a měnit podle potřeby data internetových stránek. Pracuje na straně serveru s uloženými zdrojovými kódy webových stránek, které ale na rozdíl od JavaScriptu a HTML nezobrazíte. PHP je jednoduchým jazykem, který je určený především pro programování dynamických internetových stránek a také k tvorbě konzolových a desktopových aplikací.

Díky PHP je snadné vytvořit anketu, graf, diskuzní fóra, počítadlo, knihu návštěv apod. PHP také poskytuje možnost propojení webu s databázemi (např. MySQL), odesílání mailů ze stránek, vytváření a editaci obrázků, automatizovanou práci s textem a mnoho dalšího.

PHP také nabízí např. praktické vytvoření šablony pro web s možností vkládání souborů s menu, patičkou apod. K podpoře PHP je třeba instalovat a konfigurovat server a k instalaci využít vhodný program.

Webová stránka s prvky PHP má nejčastěji koncovku .php. Výhodou PHP je, že je zdarma a funguje v mnoha systémech, včetně Windows, Linuxu, OS X atd.