Co je RSS?

RSS je anglická zkratka označující Really Simple Syndication (nebo Rich Site Summary), což je možno přeložit jako Opravdu jednoduchá syndikace. Využívá značkovacího jazyka XML a nabízí souhrn nejaktuálnějšího obsahu webu. Vzhledem ke své povaze se tedy hodí pro weby, kde pravidelně přibývá nový obsah, jako jsou zpravodajské weby nebo blogy, diskuzní a chatovací weby apod.

Jedná se o jeden soubor, který obsahuje omezený počet (v řádu desítek) nejnovějších položek, a to buď formou stručné anotace, nebo v plném znění, případně v kombinaci obou variant. Jeden server může vytvořit libovolný počet tzv. „kanálů RSS", které mohou být například rozděleny tematicky. Zpravodajský portál například může nabízet kanály z domova, ze světa, kultura, sport, krimi, styl, móda apod. Uživatel internetu může pomocí nějakého nástroje (program v počítači, aplikace v mobilním telefonu, klienta elektronické pošty) tento kanál odebírat a udržuje si tak přehled o dění na serveru bez toho, aby jej přímo navštěvoval. Pomocí RSS lze také sledovat reakce na vlastní diskuzní příspěvek.

Z hlediska autora webu může podpora RSS způsobit částečný odliv návštěvníků, kteří si budou vybírat pouze konkrétní položky z odebíraného kanálu. Pokud ovšem server nabízí zajímavý obsah, může naopak dosáhnout vyšší návštěvnosti, protože odebírající bude novinky z kanálu RSS častěji otevírat.