Co je TLD?

TLD je zkratka označující ve službě DNS domény nejvyšší úrovně (Top Level Domain). Internetová adresa je sestavována od konce, TLD je tedy uvedena až na konci názvu internetového serveru. Česká republika má přidělenu TLD „.cz“.

TLD jsou obecně rozděleny do tří skupin – národní, generické a infrastrukturní. Národní TLD jsou vždy dvoumístné a obvykle jsou shodné s dvojpísmenným označením státu podle normy ISO 3166-1. Některé země ovšem mohou mít více domén, buď z historických důvodů (např. Velká Británie má dvě – .uk (United Kingdom) a .gb (Great Britain) a Rusko kromě domén .ru (v latince) a .рф (v azbuce) stále používá doménu bývalého SSSR .su), nebo národnostních (vlastní doménu mají například Grónsko nebo Faerské ostrovy, které politicky patří k Dánsku). Vlastní domény mají i bývalé kolonie politicky spadající například pod Velkou Británii, Francii, USA, Austrálii nebo Nový Zéland. Společnou národní doménu má i Evropská unie (.eu). Některé domény naopak zanikly, například československá .cs nebo jugoslávská .yu. Některé státy umožňují registraci národních domén komukoli (ČR, Černá Hora, Indie, Itálie, Švédsko, Tonga, Tuvalu), jiné pouze občanům a firmám sídlícím v příslušné zemi (Slovensko, Evropská unie, Kanada, Maďarsko, Nizozemsko).

Generické TLD jsou nadnárodní a mají minimální délku tři znaky (výjimkou je například národní TLD Katalánska .cat). Z původních několika (.com, .edu, .gov,.net, .org) se jejich počet postupně rozrůstá na desítky, stovky a tisíce. Kromě znaků latinské abecedy bez diakritiky se již v názvech TLD používají i znaky z jiných abeced. Generické domény jsou (s jistými výjimkami, např. .gov nebo .edu) otevřené k registraci komukoli.

Infrastrukturní TLD jsou pouze dvě – .arpa a .root – a slouží pro vnitřní potřeby struktury jmenných serverů DNS.